top of page

WELCOME

Welcome visitors to your site with a short, engaging introduction. Double click to edit and add your own text.

  • Zdjęcie autoraMagdalena Szadkowska

Rozejście Mięśnia Prostego Brzucha

Czym jest kresa?

Kresa biała to pasmo łącznotkankowe, które leży między mięśniami prostymi brzucha. Rozciąga się od mostka i idzie w dół aż do spojenia łonowego.


Ciąża a kresa

W ciąży kresa ciemnieje i jest to normalny proces. W ostatnim trymestrze ciąży kresa ulega rozszerzeniu tak, by zrobić miejsce dla rosnącej macicy. Jest to przykład w jak genialny sposób nasz organizm dostosowuje się do ogromnych zmian, jakie niesie ze sobą ciąża.


Co się dzieje po porodzie z kresą?

Po porodzie następuje regeneracja kresy, która powinna zająć do roku czasu. Niestety nie u wszystkich kobiet tak się dzieje i czasami kresa wymaga wsparcia - fizjoterapeuty, a w skrajnych przypadkach interwencji chirurgicznej.


Jakie są czynniki ryzyka powstania rozejścia?

Bez wątpienia jednym z czynników powstania nadmiernego rozejścia kresy są ciąże mnogie, liczba ciąż oraz masa ciała kobiety w ciąży. Znaczenie ma również sam wiek kobiety w chwili zajścia w ciążę oraz zbyt szybki powrót do intensywnych treningów.


Jak sobie możemy zaszkodzić?

Kresa w okresie po porodzie się regeneruje, jednak są pewne czynniki, które mogą zakłócić jej odbudowę. Wiele kobiet po porodzie przyjmuje zgarbioną postawę, długo przebywa w jednej wymuszonej pozycji. Kresa nadwyrężana jest również podczas parcia na toalecie czy przy podnoszeniu dziecka - co w połączeniu ze zwiększoną elastycznością tkanek w tym okresie dodatkowo ją osłabia.


Rozejścia a przepuklina

W poszerzonej kresie może dojść do powstania przepukliny (chociaż nie jest to jednoznaczne - nie każde rozejście wiąże się z przepukliną). Każda przepuklina powinna być konsultowana z lekarzem, gdyż jej uwięźnięcie stanowi zagrożenie dla życia.


Na ratunek kresie

Fizjoterapia ma duże możliwości pracy z rozejściem. Zaczynając od zmiany nawyków, poprzez poprawę funkcjonowania organizmu, aż do bezpośredniej pracy na jamie brzusznej pacjentki. Tylko ujęcie całościowe przynosi pożądane efekty.

Zadania domowe są bardzo ważną częścią terapii - to one często zmieniają świadomość własnego ciała, a co za tym idzie większą kontrolę i dbałość o nasze ciało w życiu codziennym.

Zdarza się również, że kresa jest na tyle szeroka, że chirurgiczna korekcja jest niezbędna. Wówczas fizjoterapeuta przygotowuje pacjentkę do zabiegu, a także prowadzi terapię przyspieszającą regenerację po zabiegu oraz przywraca funkcjonalną pracę jamy brzucha.

Rozejście kresy to olbrzymi temat, z coraz większymi możliwościami pracy w ramach fizjoterapii.

Zachęcam wszystkie kobiety po porodzie, żeby sprawdziły czy ich brzuch dobrze funkcjonuje zanim podejmą aktywność fizyczną po porodzie :)

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page